Zastosowanie gorsetu w leczeniu skoliozy

Skolioza to choroba kręgosłupa, nad którą prowadzone są w chwili obecnej skrupulatne badania. Do tej pory nie udało się jednak skonstatować przyczyn tworzenia ogromnej liczby zachorowań, sięgającej prawie dziewięćdziesięciu procent. Skolioza idiopatyczna to określenie takiego typu dolegliwości.

Boczna deformacja kręgosłupa, jak często nazywa się skoliozę, zostaje rozpoznana przeważnie przez rodziców albo doktora pierwszego kontaktu. W ostatnich latach dosyć często skolioza jest też dostrzegana w trakcie okresowych badań szkolnych, do których jest zaangażowany aparat do przetwarzania cyfrowych zdjęć, poddawanych późniejszej analizie cyfrowej. Skolioza tak przyuważona jest z kolei sprawdzana na bazie zdjęć rentgenowskich. Dzięki zdjęciom rentgenowskim można wyznaczyć całkowite położenie oraz kontur poszczególnych kości i wskutek tego wyznaczyć trafną procedurę leczenia.

Fizjoterapia, gorset i leczenie operacyjne to 3 sposoby kurowania skoliozy. Stosowanie akuratnej metody leczenia skoliozy będzie uzależnione od wyników badań jakim chory zostanie poddany po zdiagnozowaniu schorzenia. Terapia w przypadku gorsetu i fizjoterapii zazwyczaj trwa od kilku miesięcy do paru lat. Podobnie leczenie operacyjne wymaga często późniejszego użytkowania gorsetu przez kilkanaście miesięcy, do chwili zrośnięcia się usztywnionych kręgów. Leczenie skrzywienia kręgosłupa sposobem operacyjnym należy do wyjątkowo trudnych operacji. Należałoby tutaj jednak podkreślić, że adekwatne podejście terapeutyczne zapewnia nader skuteczne leczenie tej przypadłości.
Polecamy: świece do chrztu.